Zamknij
REKLAMA

Prusacy rozbrojeni 11 listopada... Patriotycznie w Raciążu [FOTO]

10:33, 12.11.2019 | REDAKCJA
REKLAMA
Skomentuj
W Narodowe Święto Niepodległości nie mogło zabraknąć naszej strzeleckiej Jednostki, która na ten dzień przygotowała historyczną rekonstrukcję [Foto: JJ]

Święto Niepodległości tradycyjnie było obchodzone również w Raciążu. Uroczystości rozpoczęła Msza św., po której można było zobaczyć inscenizację historyczną przygotowaną przez Strzelców. Część oficjalna odbyła się pod Pomnikiem Pamięci Narodowej, gdzie złożono hołd tym, którzy walczyli za wolną ojczyznę. 

Nabożeństwo w intencji ojczyny, które odbyło się w raciąskim kościele parafialnym pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, odprawił ksiądz Łukasz Gach. Duchowny w swojej homilii nawiązał do słów poety Cypriana Kamila Norwida, który powiedział, że ojczyzna to wielki, zbiorowy obowiązek. Ocenił, że dziś, kiedy Polska jest na mapie świata, a o wolność nie trzeba się bić, często zapominamy o znaczeniu ojczyny i patriotyzmie. Wspominał również o języku, który z roku na rok przyjmuje coraz więcej zapożyczeń, tracąc przez to stopniowo swoją tożsamość. Stwierdził, że czasem małe, z pozoru błahe rzeczy mają wielkie znaczenie – patriotyzm zaczyna się od podniesienia papierka na ulicy – mówił wikariusz parafii pw. Św. Wojciecha. 

Po Mszy św. przy budynku plebanii odegrano scenkę historyczną, w której wzięli udział członkowie Jednostki Strzeleckiej 1006 z Płońska i Raciąża. Zainscenizowano moment rozbrojenia posterunku pruskich żołnierzy, przez członków Polskiej Organizacji Wojskowej, co według rodzinnych opowieści mieszkańców Raciąża miało miejsce w listopadzie 1918 roku. Licznie zgromadzeni mieszkańcy z zaciekawieniem obserwowali zaprezentowany fragment historii ich miasta. Wspólnie odśpiewana została również Rota. Strzelców nagrodzono gromkimi brawami.

Uczestnicy pochodu, przy akompaniamencie orkiestry strażackiej, przemaszerowali pod Pomnik Pamięci Narodowej znajdujący się przy budynku MCKSiR w Raciążu. Tam odśpiewano hymn, a przedstawiciele władz miasta, samorządów, szkół i organizacji złożyli wieńce oraz kwiaty upamiętniając pamięć tych, którzy polegli walcząc o wolną Polskę.

Burmistrz Mariusz Godlewski przybliżył także historię Raciąża w czasie, kiedy nasza ojczyzna nie istniała, a mieszkańcy musieli podporządkować się władzom pruskim i rosyjskim. Gospodarz miasta opowiadał o patriotycznej postawie ludzi, którzy nawet w tak ciężkich czasach chcieli walczyć o polskość – o polski język w szkole i urzędzie, czy o polskie sądy. Bohaterowie, zarówno ci wskazani z imienia i nazwiska, jak i bezimienni przyczynili się do odzyskiwania niepodległości na terenie naszego powiatu.  

Więcej zdjęć z poniedziałkowych wydarzeń w Raciążu znajdziecie poniżej. 

(REDAKCJA)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (2)

realreal

3 2

Dorośli ludzie bawiący się w żołnierzy. Parady, pokazy, rocznice, święta itd. Przed II wojną światową też tak w Polsce było ... 11:14, 12.11.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

PoloPolo

3 2

Jednak ludzie nie mają co robić jak się żniwa i wykopki skończą 12:55, 12.11.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
© plonskwsieci.pl | Prawa zastrzeżone